niedziela, 7 kwietnia 2019

MINIGLOBE 2019


29 marca 2019 r. w naszej Szkole odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Przedstawień Anglojęzycznych "MiniGlobe", organizowana po raz siódmy przez nauczycielkę języka angielskiego, panią Agnieszkę Pieniążek-Siekierską. W tym roku w organizacji pomagała klasa 3D Gimnazjum. Dziesięć szkół z różnych stron Polski, w tym gospodarz, walczyło o miano najlepszej grupy teatralnej w kraju. Zmagania aktorów oceniało szanowne Jury w składzie: Anna Madajska (główny partner konkursu, przedstawiciel biura podróży Camport, sponsor głównych nagród indywidualnych), Mark Harrison (nasz szkolny native speaker, doświadczony juror przeglądów teatralnych), Bartłomiej Nowosielski (aktor filmowy i teatralny), Mateusz Łapka (aktor filmowy i teatralny). Konkursowi partnerują także: Wydawnictwo Oxford University Press, Joanna Rafałowicz i Stomatologia Rafałowicz oraz Białołęcki Ośrodek Kultury.

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęła grupa teatralna z Radomia (spektakl pt. "Kandydatki na żonę"), drugie miejsce: grupa z Gdańska ("Mean Girls"), a trzecie: grupa z Częstochowy ("Temptation, Temptations"). Jurorzy wyróżnili także licealistów z Bydgoszczy ("Life's Not All Beer and Skittles"), grupę dziewcząt z Przemyśla ("Library of Souls"), Natalię Krzyk z Radomia, Nadię Szumiło z Bydgoszczy (za reżyserię) oraz Piotra Łabęckiego z Krojczyna ("Wuthering Heigths"). Nagrody główne za najlepszą kreację aktorską, czyli między innymi vouchery na letnie obozy teatralne z Camportem, otrzymały: Gabriela Borowska (Radom), Aleksandra Hirsz (Gdańsk) i Marianna Nadolska (Bydgoszcz).

Konkurs się cieszy się ogromnym powodzeniem i wieść o nim dociera nawet do najdalszych zakątków Polski, od Szczecina po Przemyśl. Uczestnicy podkreślają niesamowitą atmosferę tego wydarzenia, dlatego tak chętnie co roku do nas wracają, aby móc wymieniać się doświadczeniami i nawzajem inspirować do działania. Wielu z nich wybiera potem ścieżkę aktorską, zdając egzaminy do szkół teatralnych i filmowych. Jest to również szansa wymiany doświadczeń nauczycieli, będących instruktorami i opiekunami zespołów teatralnych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli organizować MiniGlobe do końca świata! :)

Zapraszamy do polubienia strony MiniGlobe na Facebooku: 






środa, 3 kwietnia 2019

Teacher Placement Programme – Carlow Irlandia luty-marzec 2019 r.

Poniżej relacja pani Alicji Krukowskiej, Hanny Kamińskiej i Pauliny Dymińskiej z pobytu na szkoleniu:

W ramach programu Erasmus Plus realizując założenia programu „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej Europie” („Creative Teachers in Modern Europe”) miałyśmy możliwość  uczestniczyć w programie Teacher Placement Programm w Carlow w Irlandii.
Carlow to niewielkie miasto położone w południowo –wschodniej Irlandii, w rejonie County Carlow.
W mieście znajduje się kilka zabytków, w tym Brownshill Dolmen - grobowiec datowany na 4000-3000 r pne, ważący blisko 150 ton. Innymi zabytkami są Duccatts Grove house, pozostałości po zamku Carlow czy ratusz miejski.
Nasz pobyt miał na celu podniesienie znajomości języka angielskiego oraz poznanie irlandzkiego systemu edukacji poprzez obserwacje lekcji w Presentation College w Carlow.
Kurs języka angielskiego w English Language Ireland prowadzony był przez native speaker’a. Dzięki takiej osobie stało się możliwe nie tylko zdobycie wiedzy z języka angielskiego, ale poznanie kultury i historii kraju. Oprócz tego w szkole zawiązałyśmy znajomości z ludźmi z Brazylii, Chin, Hong-Kongu, Francji czy Arabii Saudyjskiej.
Ciekawym i inspirującym doświadczeniem była praktyka w szkole irlandzkiej. Miałyśmy okazję dokładnie zapoznać się z systemem szkolnictwa oraz wymienić swoje doświadczenia w codziennych rozmowach z nauczycielami. Obserwacje  trwały 2 tygodnie i odbywały się w godzinach pracy szkoły 8.50-16.00. Szczególną uwagę zwracałyśmy na metody pracy i podejście do ucznia na przedmiotach, których uczymy. Zaowocowało to zdobyciem nowych idei i pomysłów do realizacji  w naszej placówce.
Szkoły w Polsce i Irlandii różnią się od siebie. W szkole irlandzkiej uczniowie noszą mundurki, szkoła średnia trwa 6-7 lat. Dużą wagę przywiązuje się do zajęć praktycznych, projektów oraz doświadczeń wykonywanych na lekcjach. Programy nauczania są mniej obszerne a sale lekcyjne są lepiej wyposażone technicznie. To co jest wspólne w naszych szkołach to nauczyciele uczący z pasją i otwarta, kreatywna młodzież.
                                                                                               
Bardzo interesującym doświadczeniem były lekcje religii w Kościele w Carlow, gdzie uczniowie wraz z nauczycielką religii uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Kolejnym wydarzeniem była wycieczka na irlandzką farmę-tam uczniowie zaznajomili się z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego.
Oprócz codziennych obowiązków w szkole miałyśmy okazje zobaczyć ciekawe miejsca w Irlandii. Największe wrażenie zrobiły na nas: średniowieczny zamek w Kilkenny, a także w Trinity College w Dublinie- uniwersytet z 1592r. w którym można zobaczyć słynną bibliotekę oraz Book of Kells, rękopis z IX wieku – największy skarb kultury Irlandii i najsłynniejszy średniowieczny rękopis świata.
Dwa tygodnie spędzone w Irlandii były bardzo intensywne. To był czas nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, nauka o tolerancji i otwartości na inne kultury. Myślę, że każda z nas znalazła w irlandzkiej szkole proste rozwiązania, które mogę usprawnić pracę nauczyciela.  Było to dla nas cenne, pedagogiczne doświadczenie.
Projekt, w którym brałyśmy udział zaowocuje wystawą zdjęć, podczas której zaprezentowany będzie kontekst wielokulturowości z miejsc odwiedzonych przez wszystkich nauczycieli biorących udział w projekcie. Piknik szkolny promujący zdrowy styl życia dla uczniów i środowiska lokalnego.
Chciałybyśmy również podzielić się wiedzą z zakresu metod prowadzenia lekcji w innych krajach z nauczycielami naszych szkół wykorzystując do tego materiały z Presentation College w Carlow.

Alicja Krukowska, Hanna Kamińska, Paulina Dymińska





PROJEKT DOBIEGŁ KOŃCA... DO ZOBACZENIA GDZIEŚ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI :)

Podsumowanie projektu „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej Europie” realizowanego w latach 2017-2019 w ramach POWER. CV Liceum Og...