poniedziałek, 8 października 2018

LAZUROWE WYBRZEŻE


Paweł Dudzik
Uczestnik szkolenia „French as a Foreign Language – Teacher Refresher Course” zorganizowanym przez Langue France w Nicei w dniach 9 – 20.07.2018.
Oto relacja z jego wyjazdu:
Spędziłem w Nicei dwa tygodnie w lipcu tego roku. Swój wyjazd uważam za bardzo udany, nie tylko dlatego że pogoda była piękna i codziennie świeciło słońce, ale przede wszystkim dlatego że szkolenie pozwoliło mi poszerzyć wiedzę z zakresu metodyki i dydaktyki języka francuskiego jako języka obcego. Dzięki udziałowi w szkoleniu mogłem podnieść zarówno swoje kompetencje językowe jak i zawodowe. Organizator kursu zaoferował wiele ciekawych zajęć wraz z propozycjami lekcji, np.: z fonetyki, teatru, literatury, metodyki  itp. Bogaty był nie tylko program merytoryczny kursu, ale także kulturowy, na który składały się liczne wycieczki po mieście i regionie prowansalskim, wyjścia na koncerty, do galerii i muzeów np.: Chagalla, Matissa, muzeum historycznego.
Pochodzący niemal że ze wszystkich zakątków świata uczestnicy kursu byli bardzo sympatyczni, mili i otwarci. Oprócz tego zawsze mogliśmy liczyć na pomoc  prowadzących zajęcia profesorów i personel szkoły.
Nicea to miasto położone na Lazurowym Wybrzeżu tętniące życiem i w którym nie ma czasu na nudę. To miasto gdzie przez pół roku trwa lato a średnia temperatura roczna wynosi około 20 ºC. Plażowicze mogą wylegiwać się na plaży, a amatorzy gór powspinać się na pobliskie szczyty. W mieście zachowały się ruiny rzymskich term i amfiteatru. Można również zwiedzać liczne zabytki pochodzące z XIV –XIX wieku, np.: katedra Sainte-Reparate, kościoły Saint-Jacques, Saint-Augustin, cerkiew świętego Mikołaja i świętej Aleksandry,  sobór świętego Mikołaja synagoga z XIX w, opera, pałac senacki i wiele innych. Na wielbicieli sztuki czeka 100 muzeów z dziełami wielkich impresjonistów tworzących niegdyś w Prowansji. W Nicei znajdują się także liczne ślady Polonii przybywającej do tego miasta licznie szczególnie w wieku XIX jak między innymi Zygmunt Krasiński, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Sławomir Mrożek.
Uczestniczyłem w kilku wycieczkach organizowanych przez szkołę. Dzięki temu mogłem poznać także region. Piękna pogoda i malowniczość regionu zachęciły mnie także do odwiedzenia Saint-Paul-de Vence, Eze, Cannes, Monaco, Saint-Jean-Cap-Ferrat.
Wyjazd z Erasmus + i dwa tygodnie spędzone w przepięknej Nicei pozostaną na długo w mojej pamięci!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

PROJEKT DOBIEGŁ KOŃCA... DO ZOBACZENIA GDZIEŚ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI :)

Podsumowanie projektu „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej Europie” realizowanego w latach 2017-2019 w ramach POWER. CV Liceum Og...