środa, 31 października 2018

JAK UCZYMY?



Na początku września  b.r. klasy pierwsze naszego liceum uczestniczyły w lekcji otwartej języka angielskiego pt. CULTURE SHOCK” przygotowanej przez Agatę Górną w oparciu o różnorodne materiały otrzymane na szkoleniu w ramach  programu Erasmus+, współfinansowanym przez POWER.
Uczniowie szukali odpowiedzi na takie pytania jak:Co to jest „culture shock”?  Kiedy i w jakich sytuacjach ludzie mogą go odczuwać? Skąd to się bierze? Czy jest to popularne zjawisko? Co można zrobić, aby go uniknąć, będąc za granicą? Czy w każdym kraju „dobre maniery” oznaczają to samo? Czy Brytyjczycy są zbyt uprzejmi? Jakie znamy stereotypy dot. różnych nacji? Czy należy je traktować poważnie czy z przymrużeniem oka?Celem lekcji było: zapoznanie uczniów z zagadnieniami wielokulturowości, podniesienie świadomości uczniów dot. różnic w kulturze, mentalności oraz tradycji między mieszkańcami różnych krajów, poszerzenie wiedzy w zakresie leksykalno-gramatycznym na poziomie B1-B2, nauka tolerancji i otwartości wobec innych wzorców zachowań,  podniesienie umiejętności rozumienia ze słuchu oraz zaznajomienie się z różnorodnością akcentów, słownictwa i wymowy  w jęz. angielskim w różnych krajach anglojęzycznych oraz wśród non – native speaker’ów. Uczniowie pracowali na podstawie wielu różnych materiałów stymulujących i bardzo zaangażowali się w debatę, co dowodzi, iż lekcja bardzo im się podobała i odniosła zamierzone cele. 






wtorek, 23 października 2018

Szkolenie dla nauczycieli CV LO im. Zbigniewa Herberta


22.10.2018 r.





Uczestniczki wakacyjnych szkoleń w Dublinie: Małgorzata Bres oraz  Agnieszka Pieniążek-Siekierska zorganizowały dla nas bardzo inspirujące szkolenie, dotyczące zastosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu oraz Blended learning – mieszanej metody kształcenia, łączącej tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą komputera.

Na szkoleniu zapoznaliśmy się z nowoczesnymi aplikacjami oraz stronami internetowymi ułatwiającymi nauczanie, a także będącymi wspaniałą zachętą dla naszych uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Każdy, nie tylko nauczyciele języków obcych, znalazł na szkoleniu coś interesującego, do natychmiastowego zastosowania na swoich zajęciach :) Nauczyliśmy się na przykład robić plakaty i ulotki, czego efekt widać powyżej :)











środa, 17 października 2018

DZIEŃ JĘZYKOWY 2018

21 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Dzień Językowy, który promował różnorodność kulturową. Tematem przewodnim były kraje Unii Europejskiej. Trzy tygodnie wcześniej każda klasa przystąpiła do losowania państwa, a następnie miała za zadanie przygotowanie „stoiska językowego”, które prezentowało następujące kategorie: atrakcje turystyczne, kuchnia, tradycyjny strój, informacje geograficzne oraz sławne postacie. Jeszcze przed wydarzeniem, uczniowie przygotowali eksponaty oraz plakaty, które ozdobiły korytarz „językowy” na pierwszym piętrze.
Podczas Dnia Językowego komisje złożone z nauczycieli języków obcych, spacerując po szkole, oceniały wkład pracy i pomysłowość naszych uczniów.
Pierwsze miejsce w kategorii liceum zajęła klasa 1 D (p. Ostrowski), drugie miejsce - klasa 2 C (p. Szirch), trzecie miejsce -  klasa 1 A (p. Pastuszak). W kategorii gimnazjum: 2 A (p. Bres), 3 B (p. Sikorska), 3 D (p. Arciszewska). Klasy wyróżnione: 2 E (p. Giemza), 3 E (p. Portacha). Gratulujemy zwycięzcom!
Uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych wraz z nauczycielami uczestniczyli także w przygotowaniu i wystawieniu dwóch przedstawień w języku francuskim: „Skąpiec” (p. Sikorska i p. Poprawska), „Le ballon rouge” (p. Kwoczak) oraz jednego w języku angielskim: „Nurse!” (p. Pieniążek-Siekierska). Obejrzeliśmy je we wspaniałej sali widowiskowej Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Dzień Językowy w naszej szkole łączy elementy zabawy i nauki oraz stanowi niezwykłą motywację do działania zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. W tym roku nawiązywał także do projektu Erasmus Plus/Power „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej Europie”, w którym biorą udział nauczyciele z naszej szkoły. Jednym z tematów przewodnich projektu jest wielokulturowość wspólnoty europejskiej.






czwartek, 11 października 2018

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ


30.08 w XLII LO im. Marii Konopnickiej odbyło się spotkanie w ramach projektu POWER SE pt. Dzielimy się doświadczeniami.

Uczestniczyło w nim kilku przedstawicieli naszej szkoły (p. Krzysztof Bolesta, p. Alicja Krukowska, p. Paulina Dymińska, p. Elżbieta Cukierska-Koć, p. Małgorzata Bres), oczywiście gospodarze, a także nauczyciele z LXII LO im. L. Kossutha. Celem było przedstawienie prezentacji z odbytych szkoleń oraz podzielenie się najciekawszymi pomysłami związanymi z metodyką nauczania.
Wszyscy uczestnicy byli pełni entuzjazmu i z zaangażowaniem opowiadali o swoich szkoleniach. Z ogromnym zaciekawieniem obejrzeliśmy prezentację o systemie edukacyjnym w Finlandii.
Bardzo inspirujące wydarzenie :)










poniedziałek, 8 października 2018

DUBLIN - "Blended Learning"


Podobnie jak moje dwie koleżanki, również wzięłam udział w szkoleniu w stolicy Irlandii i mogłam zobaczyć i doświadczyć tego wszystkiego, o czym pisały w swoich relacjach. W związku z tym w moim poście wspomnę przede wszystkim o moim szkoleniu, które traktowało o tzw. "blended learning", czyli mieszanej metodzie kształcenia, łączącej tradycyjne metody nauki w systemie lekcyjnym z nauką online (e-learning), i odbyło się na przełomie lipca i sierpnia tego roku. W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, smartfonów i tabletów, włączenie tych urządzeń do procesu nauczania jest wręcz niezbędne, nie tylko w celu ułatwienia nauki, ale i wzbudzenia zainteresowania uczniów i podniesienia ich motywacji. Podczas szkolenia poznałam wiele ciekawych programów, aplikacji, stron internetowych oraz scenariuszy lekcji, które zaczęłam już wdrażać do nauczania i z którymi na pewno zapoznam innych nauczycieli.




Ale jako że nie samym szkoleniem (i teorią) człowiek żyje, po zajęciach korzystałam z okazji poznawania Dublina nieco bliżej, "od kuchni", i kosztowałam różnych aspektów irlandzkiego życia, począwszy od sztuki, zabytków i kuchni, poprzez "smaczki" językowe, na historii i tradycyjnej muzyce irlandzkiej kończąc. Tak bowiem najlepiej poznaje się kraj, miasto, ludzi i w końcu język. Poniżej zamieszczam jeszcze jeden kolaż zdjęć i próbkę tradycyjnej muzyki irlandzkiej, za którą nigdy nie przepadałam, dopóki nie usłyszałam jej na żywo :)

Agnieszka Pieniążek-Siekierska



DUBLIN - "Technology in the classroom"

Relacja z kursu "Using technology in the classroom" w Dublinie - Małgorzata Bres



W dniach 30.07-10.08.2018 brałam udział w szkoleniu dotyczącym używania technologii na zajęciach. Kurs obejmował 44 godziny wykładów i warsztatów, podczas których skupialiśmy się na podniesieniu naszych umiejętności zawodowych i metodycznych: zdobycia wiedzy na temat programów i aplikacji edukacyjnych, wykorzystanie ich w procesie nauczania oraz dostosowanie do potrzeb edukacyjnych. Nasi prowadzący z Alpha College: Katie Grieg, Mick Leonard, Rachel Dowling oraz Stig McDermott przedstawili w inspirujący sposób jak w codziennej pracy nauczyciela połączyć możliwości, które dają nam nowoczesne technologie z potrzebami uczniów.

https://animoto.com/play/6IdMZW9IixDmdpMrWrqzZA


Podczas zajęć mieliśmy okazję poszerzyć naszą wiedzę na temat: wymiany plików, 
blogowania, tworzenia cyfrowego portfolio, bezpieczeństwa w sieci, przygotowania ewaluacji uczniów on-line, korzystania z narzędzi do tworzenia testów, zastosowania narzędzi Google, nagrań audio i wideo oraz prezentacji w nauczaniu, używania aplikacji mobilnych oraz tworzenia autorskich materiałów audio i wideo dla uczniów i wspólnie z nimi.



Podczas kursu miałam możliwość poznać i nawiązać współpracę z nauczycielami z innych krajów Europejskich. Uważam, że

wymiana doświadczeń w międzynarodowym środowisku bardzo pomaga w wzbogaceniu warsztatu pracy nauczycieli.

Poza zajęciami metodycznymi kurs w Aplha College obejmował też 14 godzin programu kulturalnego, kiedy mieliśmy możliwość poznać lepiej stolicę Irlandii i życie jej mieszkańców. Odwiedziliśmy Trinity College, National Gallery, Chester Beatty Library, National Print Museum, oraz National Museum.



Oprócz tego szkoła zorganizowała dwie wycieczki: do historycznych miejsc doliny Boyne Valley oraz Glendalough.



https://animoto.com/play/st1Sma76wuazbbDww3XI3A


We własnym zakresie wraz z p. Agnieszką Pieniążek-Siekierską odwiedziłyśmy też okoliczne miejscowości: Howth, Dun Laogaire z Muzeum James'a Joyce'a oraz Malahide.

https://animoto.com/play/kjXTnnUjC0aoQj08389vlg

https://animoto.com/play/un2wxZjC50H7OV16xOCjLw
https://animoto.com/play/GrZSURFeg7yaXbDmfc3qbQ

Jestem bardzo wdzięczna za możliwość poznania nauczycieli z wielu szkół z innych krajów oraz wzbogacenie mojego warsztatu pracy. Po kursie w Dublinie w nowym roku szkolnym będę starała się wykorzystywać cyfrowe narzędzia edukacyjne w swojej pracy. Chciałabym również zaangażować w uczniów w tworzenie swoich projektów edukacyjnych przy pomocy nowych technologii oraz podzielić się swoimi umiejętnościami z gronem pedagogicznym.

Polecam projekt Erasmus+ wszystkim szkołom i nauczycielom.


NORWICH

Krzysztof Bolesta

Anglia, miejscowość Norwich
W terminie: 16.07-27.07.2018

TECHNOLOGY ASSISTED LANGUAGE LEARNING czyli
Technologiczne Wspomaganie Nauczania Języka

Zagadnienia i główne treści zrealizowane podczas kursu:
  • Historia komputerów
  • Zdolności/umiejętności technologiczne wczoraj i dziś
  • Kierunki nowoczesnego kształcenia (cyfrowe media)
  • Internet jako nowoczesne medium
  • Zdjęcia i ich zastosowanie w nauczaniu języka
  • Tablice interaktywne
  • Praca w chmurze
  • Co to jest Webquest?
  • Kahoot jako narzędzie nauczyciela
  • Video w nauczaniu języka
  • Platforma Moodle
  • Telefon komórkowy jako narzędzie w nauce języka
  • Quizlet jako pomoc nauczyciela
Wordpress – tworzenie stron WWW


MALTA RAZ JESZCZE


Relacja z wyjazdu do Szkoły Językowej na Malcie Alicji Krukowskiej i Anety Frąckowiak.
09-23.06.2018r. oraz 11-25.08.2018r.
 W czerwcu i sierpniu uczestniczyłyśmy z Anetą Frąckowiak w kursach języka angielskiego w St Julians na Malcie. Wyjazd był częścią naszego uczestnictwa w programie Erasmus plus. Miał za zadanie podnieść  umiejętności językowe przed kolejnym wyjazdem szkoleniowym dla nauczycieli wychowania fizycznego w ramach projektu „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej Europie.” Każda z nas była w innym terminie ale program kursu był identyczny.
Wybór Malty jako miejsca na szkolenie językowe nie był przypadkowy. Ta niewielki kraj położony na kilku wyspach, z których największe to Malta, Gozo i Comino. Wyspa położona w niewielkiej odległości od Sycylii i Afryki była przez wiele lat częścią Imperium Brytyjskiego. Dlatego też język angielski ma tutaj trwałe dziedzictwo i jest obok maltańskiego językiem urzędowym. Oprócz tego Malta jest najmniejszym krajem Unii Europejskiej i jednym z najpopularniejszych miejsc dla tych, którzy chcą się uczyć języka angielskiego.
Wspólnie z koordynatorka naszego projektu zdecydowałyśmy się na szkołę ETI (Executive Training Institute) w St. Julian’s. Szkoła  adresowana jest do dorosłych, pracujących osób i specjalizuje się w szkoleniach biznesowych i dla nauczycieli.
Po wypełnieniu testu zostałam zakwalifikowana do grupy na poziomie B1 , jednak obawiałam się bariery językowej, która często blokuje ludzi przed komunikowaniem się werbalnym.
Okazało się, że niepotrzebnie.
Już budynek szkoły zrobił na mnie dobre wrażenie. Życzliwi pracownicy w recepcji, rozumiejący kursantów na każdym poziomie.(nawet na A1) Na ścianach hasła i sentencje upewniające każdego, że znajduje się w odpowiednim miejscu. Kawiarnia, gdzie można spędzać przerwy oraz przyjazne sale lekcyjne.
Szkoła ma duże doświadczenie w organizacji grup i prowadzeniu kursów. Sprawnie przyporządkowała wszystkich kursantów i przedstawiła nauczycieli.
Pierwsze zajęcia ukierunkowane były na poznanie się wzajemne i sprecyzowanie swoich oczekiwań co do kursu. W  pierwszym tygodniu moją nauczycielka była Angielka- Niki i w grupie było 7 osób z Finlandii, Niemiec i Brazylii. Zajęcia odbywały się z krótkimi przerwami od 9.00-14.30.  Sale szkoły były wyposażone w tablice interaktywne, wifi, klimatyzację.
Niki przez cała lekcję  korzystała z  tablicy interaktywnej, na której rozwiązywaliśmy ćwiczenia, krzyżówki i na bieżąco zapisywała informacje, nowe słowa czy linki do stron internetowych, które wiązały się z danym zagadnieniem. Następnie taką notatkę wysyłała na maila do każdego ucznia. Wiec można było w prosty sposób powtórzyć materiał z lekcji.
W drugim tygodniu moim nauczycielem był Maltańczyk Mario. Grupa liczyła 4 osoby z Niemiec i Hiszpanii i jego styl prowadzenia lekcji różnił się.  Często musieliśmy tworzyć zakończenia do filmów, które nam pokazywał lub tworzyć historie na bazie kilku zdjęć czy też tworzyliśmy dialogi i odgrywaliśmy scenki nagrywając się wzajemnie. Było to ciekawe i kreatywne a przede wszystkim bardzo różniło się od kursów języka angielskiego, w których uczestniczyłam w Polsce. 
Pomimo tego, że spędzałam w szkole  prawie 6 godzin czas płynął szybko i z ciekawością czekałam  na kolejna lekcję.
Nauczyciele dbali by na lekcji panowała miła atmosfera. Szybko zapamiętywali imiona i nawiązywali dobrą relację z każdym z uczestników. Nigdy nie krytykowali żadnych błędnych wypowiedzi .
Podczas takiego samotnego wyjazdu szybko nawiązuje się z relacje z innymi tym bardziej ,że wszyscy byli związani ze szkolnictwem. Wymiana doświadczeń w pracy z uczniami i porównywanie systemów edukacyjnych w różnych krajach było zawsze tematem do żywych dyskusji.
Program szkoły zapewnia 2 wycieczki  popołudniowe z przewodnikiem.
Pierwsza wyprawa to zwiedzanie Valletty. Jest to najmniejsza ze wszystkich i zarazem najbardziej wysunięta na południe europejska stolica. Za to z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.
 Kolejnym miastem zwiedzanym  z przewodnikiem była Mdina-dawna stolica Malty. Średniowieczne miasto otoczone murami obronnymi z wąskimi, cichymi uliczkami, położone na wzgórzu skąd rozciąga się szeroki widok na wyspę.
Początki cywilizacji na Malcie sięgają aż 5200 lat p.n.e., gdy trafili tu z Sycylii pierwsi osadnicy. Przez wiele stuleci państwo było okupowane przez Rzymian, Arabów, Joannitów, Francuzów i Anglików.
Stąd jest tak różnorodna i wielokulturowa.
 Oprócz tego już we własnym zakresie z nowo poznaną koleżanką z grupy zobaczyłyśmy kilka przepięknych miejsc, z których słynie Malta.
Malta zawsze kojarzyła mi się ze słoneczną wyspą. Dziś wiem ,że oprócz tego to wyspa z bogatą historią, atrakcyjnymi miejscami do odwiedzenia, przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami  oraz atmosferą sprzyjającą doskonaleniu języka angielskiego.
                                                                              Alicja Krukowska
















LAZUROWE WYBRZEŻE


Paweł Dudzik
Uczestnik szkolenia „French as a Foreign Language – Teacher Refresher Course” zorganizowanym przez Langue France w Nicei w dniach 9 – 20.07.2018.
Oto relacja z jego wyjazdu:
Spędziłem w Nicei dwa tygodnie w lipcu tego roku. Swój wyjazd uważam za bardzo udany, nie tylko dlatego że pogoda była piękna i codziennie świeciło słońce, ale przede wszystkim dlatego że szkolenie pozwoliło mi poszerzyć wiedzę z zakresu metodyki i dydaktyki języka francuskiego jako języka obcego. Dzięki udziałowi w szkoleniu mogłem podnieść zarówno swoje kompetencje językowe jak i zawodowe. Organizator kursu zaoferował wiele ciekawych zajęć wraz z propozycjami lekcji, np.: z fonetyki, teatru, literatury, metodyki  itp. Bogaty był nie tylko program merytoryczny kursu, ale także kulturowy, na który składały się liczne wycieczki po mieście i regionie prowansalskim, wyjścia na koncerty, do galerii i muzeów np.: Chagalla, Matissa, muzeum historycznego.
Pochodzący niemal że ze wszystkich zakątków świata uczestnicy kursu byli bardzo sympatyczni, mili i otwarci. Oprócz tego zawsze mogliśmy liczyć na pomoc  prowadzących zajęcia profesorów i personel szkoły.
Nicea to miasto położone na Lazurowym Wybrzeżu tętniące życiem i w którym nie ma czasu na nudę. To miasto gdzie przez pół roku trwa lato a średnia temperatura roczna wynosi około 20 ºC. Plażowicze mogą wylegiwać się na plaży, a amatorzy gór powspinać się na pobliskie szczyty. W mieście zachowały się ruiny rzymskich term i amfiteatru. Można również zwiedzać liczne zabytki pochodzące z XIV –XIX wieku, np.: katedra Sainte-Reparate, kościoły Saint-Jacques, Saint-Augustin, cerkiew świętego Mikołaja i świętej Aleksandry,  sobór świętego Mikołaja synagoga z XIX w, opera, pałac senacki i wiele innych. Na wielbicieli sztuki czeka 100 muzeów z dziełami wielkich impresjonistów tworzących niegdyś w Prowansji. W Nicei znajdują się także liczne ślady Polonii przybywającej do tego miasta licznie szczególnie w wieku XIX jak między innymi Zygmunt Krasiński, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Sławomir Mrożek.
Uczestniczyłem w kilku wycieczkach organizowanych przez szkołę. Dzięki temu mogłem poznać także region. Piękna pogoda i malowniczość regionu zachęciły mnie także do odwiedzenia Saint-Paul-de Vence, Eze, Cannes, Monaco, Saint-Jean-Cap-Ferrat.
Wyjazd z Erasmus + i dwa tygodnie spędzone w przepięknej Nicei pozostaną na długo w mojej pamięci!











PROJEKT DOBIEGŁ KOŃCA... DO ZOBACZENIA GDZIEŚ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI :)

Podsumowanie projektu „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej Europie” realizowanego w latach 2017-2019 w ramach POWER. CV Liceum Og...